• Strona główna

Wyjazd za granicę na własnej działalności – dokumenty od A-Z

Wyjazd za granicę na własnej działalności – dokumenty od A-Z

Podjęcie decyzji o wyjeździe za granicę do pracy, wiązać się będzie z koniecznością prowadzenia własnej działalności gospodarczej. 

Nie taki diabeł straszny

Jeśli takową prowadzisz – super! Jeśli jednak nie, to też nic takiego. Rozpoczęcie działalności gospodarczej dla wielu brzmi jak początek drogi przez mękę. Nic jednak bardziej mylnego. Przysłowiowy diabeł, naprawdę nie jest takie straszny.

To, od czego musisz zacząć to wykonanie kilku formalności i wypełnienie kilku dokumentów. Ważne, by zrobić to w odpowiedniej kolejności. 

Rozpoczęcie działalności gospodarczej

Krok 1

Obecnie większość czynności zmożesz załatwić przez internet. Zakładanie firmy należy zacząć od zalogowania się do Konta Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl i wypełnienia na niej formularza CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). 

Krok 2

We wniosku CEIDG należy podać m.in. rodzaj działalności. Określenie czynności, jakie będzie wykonywać Twoje przedsiębiorstwo wykonasz korzystając z Polskej Klasyfikacji Działalności, która zawiera ich szczegółowy spis. Do formularza CEIDG wpisuje się jedynie numery wybranych czynności. 

Krok 3

Wypełniając formularz wybierzesz także formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Raczej większość przedsiębiorców pozostaje przy skali podatkowej, warto jednak poznać wszystkie formy opodatkowania. 

Krok 4

W formularzu CEIDG konieczne będzie wskazanie kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Jeśli na etapie wypełniania wniosku, nie będziesz posiadać takiej wiedzy to wybierzesz opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji, a później wpis po prostu zaktualizujesz (podając już dane wybranego biura księgowego). 

Krok 5

ZUS – tu konieczne będzie złożenie jednego z dwóch podstawowych dokumentów: ZZA (rejestracja tylko do składki zdrowotnej) lub ZUA (rejestracja do wszystkich składek). Jeśli chcesz zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, to wypełnij także formularz ZCNA.

Krok 6

Urząd Skarbowy – Twój numer NIP pozostanie niezmieniony. Ważne jednak, że jeśli chcesz dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych musisz najpierw zarejestrować się jako podatnik VAT UE. W formularzu CEIDG informujesz Urząd Skarbowy o wybieranej formie opodatkowania i co za tym idzie rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej – te kroki masz już za sobą.

Co dalej?

Uff, założenie działalności gospodarczej (ważne z NIP, VAT EU) masz już za sobą! Brawo! 

Oto wykaz dokumentów, które umożliwią Ci wyjazd do pracy, do Niemiec, ze Spidersys:

  1. Wyciąg CEiDG
  2. Zaświadczenie z ZUS na formularzu A1
  3. NIP,  VAT EU (poprzedzony literami PL)
  4. Zwolnienie podatkowe z US (podatek od usług budowlanych) na terenie Niemiec, tzw Freistellungsbescheinigung zum Steuerabzug bei Bauleistungen tzw. EStG (jeśli już masz księgową, ona spokojnie pomoże Ci uzyskać ten dokument),
  • Karta EKUZ wydawana przez NFZ
  • OC działalności (ubezpieczenie powinno być na kwotę 250 tyś zł – musi obejmować ochronę przed uszkodzeniami powstałymi na budowie) – w tym temacie możemy Ci pomóc 

Mamy to!

Jak widzisz, mieliśmy rację. Wyglądało to na drogę, którą przejść nie będzie łatwo, a okazało się, że Ty teraz jesteś na końcu tej drogi, a na początku kolejnej. Teraz już pozostał Ci tylko wyjazd ze Spidersys do pracy, by realizować siebie. By realizować swoje zawodowe oczekiwania. By rozpocząć kolejny etap, na ścieżce prowadzącej do zawodowej satysfakcji.